• שמור במערכת

גינת התבלינים שלי- לנצל שטח אדמה קטן ולהרוויח בגדולממש לא להאמין, שבשטח מינימלי של אדמה, אנו יכולים להכין את גינת החלומות שלנו שמחזירה אלינו בטעמים , תבלינים והרבה. כך תדעו להקים את גינת התבלינים שלכם

תכנון והקמת גינת תבלינים

נכתב על ידי עופר הירש


המדריך לגידול צמחי תבלין:

צמחי תבלין גדלים לרוב בכל מקום שבו תחליטו לגדלם והם אינם בררנים גדולים לגבי מיקומם וגודל השטח המוקצה להם לגדילה אך עם זאת חשוב לזכור כי צמחי תבלין מקורם באזורים חמים ולכן מומלץ לספק להם אזורי גידול שבהם חם יותר ויש חשיפה נכונה לשמש. על מנת להפיק מצמחי התבלין את מרב הניחוח והטעם יש להקפיד על קריאה של הוראות השתילה, אם כתוב כי הצמח זקוק לשמש מלאה יש להקפיד על חשיפה של 7 שעות לפחות לשמש ואם כתוב שהצמח זקוק לחצי שמש יש להקפיד על 4 שעות שמש לפחות.


רוב צמחי התבלין יגדלו טוב יותר באזורי המוגנים מרוחות חזקות וקרות, ליד גדר, קיר או בחלקת אדמה טבעית.מיקום גינת תבלינים:


כאשר אתם מתכננים הקמה של גינת תבלינים מומלץ לשים לב שלא מערבבים אותה עם צמחי גינה אחרים. חשוב לזכור השארת דרכי גישה נוחות לכל צמחי התבלינים על מנת לקטוף כמה עלים בודדים מבלי לרמוס צמחים נוספים או "לטבוע" בבוץ, מומלץ להניח כמה אבני מדרך ובכך לפתור את בעיית הגישה לצמחי התבלינים.


גודל גינת תבלינים יכול להיות קטן או גדול מכיוון שצמחי תבלינים אינם צריכים שטח גידול מיוחד ולכן תוכלו לגדל את גינת התבלינים שלכם בערוגה קטנה בגינה או בשטח רחב יותר.


גינות בבתים עירוניים לרוב קטנות יותר ואולי משום כך קל יותר ונוח יותר לגדל גינת תבלינים דווקא בעיר.


עם תכנון נכון תוכלו גם אתם לגדל גינת תבלינים מבלי לגור במושב או לרכוש קרקע גדולה בעיר:גינת תבלינים בחצר:


גידול גינת תבלינים בחצר מרוצפת אפשרי במגוון רחב של צורות יפות ומרהיבות:


הדרך הפשוטה ביותר אך לא תמיד הכי נעימה לבעלי הבית היא עקירת מספר אריחים ואוורור האדמה באמצעות קומפוסט ושתילה של צמחי תבלין שונות כמו נענע, בזיליקום ועוד...


דרך נוספת לגידול צמחי תבלין במרפסת היא שימוש בכלים סניטריים ישנים כמו אמבטיה, אסלה או כיור שבהם ניתן לשים אדמה טובה ולשתול מגוון של צמחי תבלין שונים.


גינת תבלין מיוחד במינה יכולה להיות מורכבת מצמיגים ישנים אשר יוצרים "ערוגה" קטנה ובתוכם אדמה איכותית עם קומפוסט וצמחי תבלין מיוחדים.


הדרך האחרונה ואולי הטבעית ביותר היא איסוף אבנים מהטבע ובניית טרסה קטנה בגינה ובתוכה ניתן לשתול כמה צמחי תבלין שיוסיפו ניחוח בחצר וטעם באוכל.גינת תבלינים על גג או מרפסת:


אנשים המתגוררים בעיר ברבי קומות מנצלים בדר"כ את הבית או את המרפסת לגידול צמחי תבלין שונים. בעת תכנון גינת תבלינים במרפסת או על הגג כדאי לקחת בחשבון את נושא המשקל ולכן מומלץ להשתמש בעציצים תלויים, במכלי פלסטיק, קלקר או עציצי עץ שונים.


דעו כי מכלי פלסטיק שומרים על לחות גבוהה יותר מעציצי חרס ורצוי לנקב אותם בתחתית הכלי על מנת לשמור על פתח לעודפי המים.


הכנת עציצי פלסטיק מורכבת מחמישה סנטימטר של אבנים ומעליהם מצע של אדמה טובה (חמרה) ומעליה תערובת של אדמת חמרה וקומפוסט.צמחי תבלין בתוך הבית:


רוב צמחי התבלין זקוקים למים אור ולחות ולכן מומלץ מאוד לדאוג שהעציצים יהיו בקרבת החלון הפונה לשמש ולדאוג לסובב את העציץ מידי יום על מנת שכל עלי הצמח יקבלו את אותה מנה של שמש, עם זאת בימים חמים מאוד מומלץ להרחיק מעט את הצמחים ולדאוג להצללה כי עלי הצמח עלולים להישרף בשמש.


כאשר מגדלים צמחי תבלין בבית יש לדאוג כי המיכל יהיה לח תמיד ולוודא כי האדמה לא יבשה, את הבדיקה ניתן לעשות באמצעות האצבע או באמצעות נקישה על דופן המיכל. כמו כן, צמחי תבלין רבים זקוקים לאוורור ומומלץ לאוורר אותם מפעם לפעם על ידי פתיחה של חלון קטן אך להיזהר מרוחות פרצים עזות שעלולות לגרום נזק לצמחים.


בכל מקרה שהחלטתם להקים גינת תבלינים, בין אם בבית ובין אם במרפסת הפרטית תוכלו תמיד לקרוא עוד מידע על צמחי תבלין ועל תכנון והקמת גינות באתר גינה פור יו.


מציאת גננים באתר גינה פור יו

מציאת משתלות באתר גינה פור יו


עופר הירש - גינה פור יו http://www.gina4u.co.il

מקור המאמר:http://www.articles.co.il/article.php?id=14994 articles.co.il


פוסטים קשורים

הצג הכול

עכשיו בSHOP נהנים