• שמור במערכת

דוגמנית או מזכירה? - כך תבחרו מקצוע שמכניס הרבה כסףרוצה להיות דוגמנית? להרוויח גם כסף וגם פרסום?רבות נמצאות במצבך וחלקן אף הצליחו להשיג זאת, אך חשוב ביותר שתדעי את המניעים לבחירת מקצוע מסוג זה, ושלא יהיה ספק זהו מקצוע זמני ביותר, בכל מצב תצטרכי גם ללמוד בכדי להצליח


מה מניע בנות רבות כל כך לרצות להיות דוגמניות ?

נכתב על ידי שרה ברסלרמן


מה מניע בנות רבות כל כך להיות דוגמניות,מה מייחד את העיסוק בתחום מבחינה פסיכולוגית?

 מאת: ד"ר שרה ברסלרמן - פסיכותרפיסטית בתחום הפרט, הזוג והמשפחה.

אנו חיים בעידן של עשייה: מה אני עושה, משמעו- מי אני. אולם, אנו גם חיים בתקופה בה למדיה התקשורתית ישנה חשיבות תרבותית וחברתית כה גדולה, עד שאם לעשייתי או לעצם היותי אין ביטוי תקשורתי- משמע, שאינני קיים. טענה זו נשמעת קיצונית או מוגזמת, אולם, למרבה הצער, עיון חטוף בעיתונים, במגזינים של נשים ונוער, בטלוויזיה , באתרי אינטרנט וכדומה, מעלה מייד לעין את העניין שמגלה התקשורת במפורסמים מתחומים שונים, ובהם בולט מקומן של דוגמניות. בנוסף, נראה כי עיסוק בדוגמנות מעלה מאוד את הסיכוי להיות שחקנית, מגישה בטלוויזיה, מוזמנת למסיבות, לפתיחות נוצצות, נשוא של כתבות שער ועוד. על מנת לבחון את המניעים של נערות ונשים צעירות לבחור בדוגמנות כעיסוק מקצועי, עלינו לשאול מתי ומדוע מתרחשת בחירה במקצוע לעתיד?

אחת מהמשימות המרכזיות של שלב הבגרות הצעירה, הינה בחירה בכיוון מקצועי, החלטה שהיא בעלת השלכות משמעותיות על כל מסלול החיים. בחירת מקצוע הינה אחד הצרכים הגבוהים ביותר של האדם, בהיותה קשורה להחלטתו איזה מין אדם הוא רוצה להיות, ולקראת מה הוא רוצה לחתור: האם עליו להוסיף ולשמור על התקנים הנראים להוריו- כשהוא יוצא לרשות עצמו? האם עליו לנסות ולהשיג תענוגות מיידיים או להציב מטרות לטווח ארוך יותר? כיצד מבטא המקצוע את הכישורים והנטיות האישיותיות של האדם?

יתר על כן, שיקולים רבים כרוכים בהחלטה על כיוון מקצועי: פרנסה וקיום ; זהות אישית; תקשורת ויחסים במשפחה; מקום בחברה; מקום במשפחה; חותם אישי בעולם, ועוד. תיאוריות פסיכולוגיות טוענות כי בחירת מקצוע נובעת לעיתים ממשימות קריירה ומימוש אישי לא פתורים ולא מעובדים של ההורים, או ממנגנוני הגנה ההופכים דחפים בלתי מקובלים או בלתי מעובדים לקריירה מקובלת. לדוגמא- מי שחש חרדה ממחלות, יתמודד עם פחדיו על ידי עיסוק ברפואה, ויתמודד ביתר קלות עם מחלות של מטופליו, אך לא יעבור בדיקות תקופתיות בעצמו... תיאוריות אחרות גורסות כי המקצוע בו אנו בוחרים אמור לאפשר ביטוי של כישורים ויכולות, לספק בטחון כלכלי וחברתי, להפוך אותנו לחלק ממעמד וארגון מסוימים, ובעצם- להוות מסגרת קבועה ויציבה לחיינו.

הפסיכולוג הידוע ד"ר אברהם מאסלו החשיב את ההערכה העצמית כצורך הנמצא בראש סולם הצרכים של האדם: הוא הניח כי לכל בני האדם ישנם צרכים אוניברסליים, המסודרים כפירמידה, מהצרכים הבסיסיים ביותר (אוכל, שינה, מין, בטחון , השתייכות לקבוצה) אל הגבוהים ביותר (מהצורך להיות מוכר, מקובל, מוערך, ועד לצורך במימוש עצמי), והם מניעים את האדם לפעול. לפי התיאוריה של מאסלו, האדם יבחר בתעסוקה בה יקבל את המימוש הגבוה ביותר לצרכיו. אולם, מחקרים שונים הראו הבדלים בקשר בין העיסוק המקצועי לבין הדימוי העצמי אצל גברים ונשים. ממחקרים אלו עלה כי אצל גברים העיסוק המקצועי הינו מוטיב מרכזי בתפיסת הדימוי וההערכה העצמית, בעוד נשים מחשיבות לא פחות (ולעיתים אף יותר) גם את התפקידים המשפחתיים שלהן כרעיות וכאמהות. ממצאים אלו מסבירים את הנטייה של נשים לבחור בתעסוקות חלקיות או זמניות. האם דוגמנות היא מקצוע ששיקולי בחירתו זהים לבחירת מקצועות אחרים? ואם לא- מהו ההבדל?

בכל החלטה על בחירת מקצוע , נעשים השיקולים הבאים : היחס בין מידת ההשקעה הנדרשת (לימודים, הכשרה מקצועית) לבין הרווח הפוטנציאלי, הרווח הכספי, עניין, מימוש עצמי וסקרנות, התנאים הפיזיים של העבודה, התנסות בחוויות חדשות, הזדמנות לביטוי ויצירתיות, מקובלות חברתית, סיפוק האגו ותחושת הערכה עצמית.

גם הבחירה בדוגמנות כעיסוק מקצועי עשויה להתקבל מאותם שיקולי החלטה של בחירת מקצועות אחרים, אולם, קיימים מאפיינים יחודיים לעיסוק זה:

א. הבחירה לעסוק בדוגמנות מתרחשת, לרוב, בגיל צעיר יותר מאשר הבחירה בעיסוק מקצועי אחר.

ב. העיסוק בדוגמנות אינו דורש הכשרה מקצועית ממושכת או לימודים ארוכים.

ג. הכישורים הנדרשים לדוגמנות הינם פיזיים- אסטטיים, בעיקרם.

ד. העיסוק בדוגמנות הינו לטווח שנים קצר, ואינו קריירה לכל החיים.

ה. המגמה ההולכת וגוברת של הפיכת הדוגמניות למודל חיקוי והערצה אצל בנות צעירות- מגבירה את הפופולריות של העיסוק בדוגמנות.

לסיכום, מאפיינים ייחודיים אלו של העיסוק בדוגמנות עשויים להסביר מדוע בנות רבות כל כך שואפות להיות דוגמניות: העיסוק בדוגמנות הינו עיסוק אופנתי תרתי משמע- גם עיסוק בתחום שממילא מעסיק בנות ונשים צעירות – אופנה ואיפור, וגם עיסוק בעל מקובלות חברתית גבוהה, המאפשר (תאורטית, לפחות) להרוויח כסף כבר בגיל צעיר יחסית, ואשר יש בו סיכוי (גם אם קלוש) להתפרסם בין יום. בנוסף, כדי לעסוק בדוגמנות אין צורך בשנים של הכשרה ולימודים מקצועיים, ועל כן הוא נתפס כמקצוע קל ומהנה. גם בנות אשר מתכוונות ללמוד לקראת עיסוק מקצועי אחר, וגם אלו שטרם החליטו על כיוון מקצועי, רואות בדוגמנות עיסוק זמני המאפשר להן התנסות בעולם של זוהר והזדמנויות לפרוץ לתחומים אחרים. יש כאן לא רק מימד פסיכולוגי, אלא, ואולי אף יותר- סוציולוגי. הרצון להיות מפורסם וסלב' מאפיין לא רק בנות, ולא רק את תחום הדוגמנות- ולראייה, כל תוכניות הריאליטי שעשרות אלפי נשים וגברים מנסים להתקבל אליהן, כדי לקצר את הדרך לתהילה.

 http://www.family.co.i          ד"ר שרה ברסלרמן, יועצת פרטנית, זוגית ומשפחתית


ד"ר שרה ברסלרמן - פסיכותרפיה משפחתית: יעוץ וטיפול בפרט, בזוג ובמשפחה. ניסיון רב שנים בטיפול במשפחות וביחידים במסגרות ציבוריות ופרטיות. יעוץ וטיפול במשברים אישיים, קושי ביחסים בינאישיים, לחץ ודיכאון. - יעוץ זוגי לזוגות לפני נישואין - יעוץ לזוגות במשבר בנישואין- משברי בגידה, מאבקי כוח ושחיקה - יעוץ לזוגות העומדים בפני גירושין- ליווי והדרכה בתהליך ומזעור הנזק לילדים - יעוץ למשפחות מורכבות- נישואים שניים ויותר - טיפול זוגי לזוגות חד-מיניים - התמחות מיוחדת ביחסי חמות-כלה, וביחסים בינדוריים במשפחה המורחבת.

עוד פרטים : http://www.family.co.il טל. 04-8262412 0544338333


מקור המאמר:http://www.articles.co.il/article.php?id=7089 articles.co.il

עכשיו בSHOP נהנים