• שמור במערכת

איך נדע לבחור נכון עבורנו?קיים מספר רב של סוגי אימון , אימון אישי/זוגי/משפחתי שבבסיסם דומים אך שונים במטרתם לשם דיוק ומיקוד בבחירת קואוצ'ר הועלתה הכתבה הבאה

מהו אימון? על תהליך האימון המשפחתי, הזוגי, והאישי

נכתב על ידי גדי רוזן


מהו אימון?

אימון משפחתי זוגי ואישי


אימון הינו תהליך קצר לביצוע שינויים נבחרים, ממוקדי מטרה ומהירים בחיי המשפחה, הזוג או הפרט. השגת המטרה מתבצעת דרך יצירת מודעות ובחירת פעולות לצורך השגת תוצאות מיטביות עבור כל המשתתפים בתהליך. תוצאות התהליך נקבעות מראש והן מדידות. המדדים מוגדרים בתחילת התהליך. האימון מיועד ומתאים לאנשים בריאים ומודעים המוכנים לקחת אחריות על עצמם, במטרה לשפר את איכות חייהם, כדי להיות מאושרים יותר.

התהליך הוא קצר מועד, והוא מבוסס על שיחות שבועיות במשך כשלושה חודשים, שבהן נבחנת מחדש המציאות ומזוהים פערים בין הרצוי למצוי. בשיחות מחברים את המתאמנים לכוחות לעוצמות ולחוזקות שלהם, ובעזרתם הם משיגים את מטרותיהם בחיים.

לצורך השינוי ויצירת מציאות חדשה ורצויה :

?מוגדרים מטרות ויעדים

?מתבצעות בחירות חדשות

?מתכננים פעולות מעשיות

משנים הרגלים ודפוסי התנהגות

?בודקים הצלחות וקשיים

?מחזקים הצלחות ומוצאים פתרונות יצירתיים לקשיים


השינוי יכול להתבצע במגוון תחומים, בהתאם למטרות המוגדרות בתחילת האימון: ביחסים, בתקשורת, בתפקוד ובהתנהלות היומיומית בתחומי החיים השונים: משפחה, חברה, עבודה, בריאות, התפתחות אישית ועוד. בסיום תהליך האימון, המתאמן "יוצא לחיים" עם כלים לניהול עצמי להשגת מטרותיו בחיים ולהצלחה.


על מה ניתן להתאמן?

על מה אפשר להתאמן בתהליך האימון המשפחתי?

? שיפור מערכות יחסים

? שיקום הזוגיות

? תקשורת משפחתית וזוגית

? הנחלת דרכי החינוך במשפחה

? יצירת אווירה משפחתית תומכת ומפרגנת

? חוקים וגבולות במשפחה

? התמודדות עם מתבגרים

? יצירת זוגיות חדשה

? ניהול משברים במשפחה ובזוגיות

? קבלת החלטה על פירוק הזוגיות

? שיתוף הילדים בתהליך גירושין

? יצירת בהירות פנימית בקשר להחלטות משפחתיות זוגיות ואישיות

? ויכוחים וחילוקי דעות בזוגיות ובהורות

? החלטה על הרחבת המשפחה

? השגת כל יעד ומטרה הרצויים למשפחה, לזוג או לפרט


מקור האימון הינו בעולם הארגוני-עסקי. באימון משתלבים ידע וכלים רב תחומיים מכמה עולמות תוכן:

?עולם האימון

?עולם ההנחייה וההדרכה של הורים וילדים

?עולם הגישור

?התיאוריה האדלריאנית, הדוגלת בערכים אונברסליים כגון: כבוד הדדי, שיתוף פעולה, תמיכה, העצמה, קבלה והכלה.


אימון משפחתי

פגישות האימון המשפחתי מתבצעות אומנם רק אחת לשבוע אצל המאמן, עם ההורים בלבד או יחד עם הילדים המתבגרים, אולם העבודה על השינוי הרצוי מתבצעת בעקביות ובאופן שוטף במהלך השבוע כולו בשיתוף כל בני המשפחה.

שיחות האימון הן עמוקות ומשמעותיות. הן מניחות לעבר ופונות לעתיד לצורך יצירת עתיד נבחר עבור המשפחה כולה.

בתחילת התהליך משורטטת התמונה המשפחתית הרצויה. הדבר נעשה תוך בירור ובדיקה של הערכים המשפחתיים הנבחרים, שעל פיהם יתנהלו חיי השיגרה במשפחה.

בהמשך מזוהה הפער בין המצוי לרצוי ונסללת דרך ליצירת השינוי ולהגשמת העתיד המשפחתי הנבחר. הדרך שנבחרה מחולקת לשלבים המובילים לקראת המטרה הגדולה.

מהמשפחה נדרשת עבודת צוות ושיתוף פעולה לאורך כל התהליך. זוהי סוגיה חשובה שאפשר להתאמן להשגתה. התוצאות הן לטובת המשפחה כולה הן משפרות את היחסים בין כל בני המשפחה: היחסים בין ההורים עצמם, יחסי הורים וילדים והיחסים בין הילדים, והן מורגשות היטב כבר לאחר פגישות אחדות. על כך מעידות תחושות בני המשפחה ותגובות הסביבה.

מי זקוק לאימון משפחתי?

כל משפחה עשויה להיעזר בתהליך האימון ולהיתרם ממנו. התהליך אינו טיפולי ולא מדובר בטיפול משפחתי, זהו תהליך המיועד לאנשים שרוצים להשיג תוצאות טובות בתחום המשפחתי. מטרתו לשפר ולשדרג את היחסים, הקשרים והתפקוד במשפחה. הוא משמש גם כתהליך מניעתי לחיזוק המשפחה, העצמתה וליכודה.

בתהליך מושם דגש על צורכי המשפחה כולה, תוך התייחסות ושמירה על צרכיו ומקומו של הפרט במשפחה.

דוגמאות לנושאים העומדים במרכז אימונים משפחתיים:

?יחסים בתוך המשפחה - בהורות / בזוגיות / בין אחים

?דפוסי התקשורת במשפחה

?תפקוד הילדים ותפקוד ההורים


אימון זוגי

זוגות באים לאימון זוגי במטרה לשנות מהותית את ההתנהלות המשותפת, כדי ליצור זוגיות חדשה, שונה, מעצימה ומפרגנת עבור שני בני הזוג. האווירה הזוגית היא הבסיס להיווצרות המשפחה. יש לה השפעה עצומה על ההתנהלות ועל האווירה של המשפחה כולה. אני מאמין שלא ייתכנו יחסים, אווירה ותקשורת טובים בין הורים לילדיהם בלא קיום אווירה טובה ותקשורת מוצלחת בין ההורים עצמם.

האימון מסייע לעורר את השגרה וה"תרדמה" שאליה נכנסים זוגות רבים לאחר שנים רבות של זוגיות והתמקדות בגידול הילדים ופתרון בעיות בזוגיות.

באימון משורטטת תמונת החיים הזוגיים הרצויים, בלא כל קשר למציאות הזוגית הקיימת. לצורך השגת המציאות הרצויה, מוגדרים שינויים מעשיים נבחרים באמצעות פעולות והרגלים חדשים. השינויים מתבצעים מתוך בחירה ואהבה, ומתמקדים ביצירת תקשורת מפרגנת, תומכת ומקרבת בין בני הזוג.


אימון אישי

אימון אישי הוא תהליך של בירור והגדרת יעדים ומטרות אישיות בכל תחום בחיים. המתאמן משרטט לעצמו תמונת עתיד נבחר, מזהה את הפערים בין הרצוי למצוי, וסולל דרך מוגדרת וברורה המחולקת לשלבים/תחנות להשגת מטרותיו. זאת בלא כל קשר למגבלות המציאות.

תוצאות התהליך נקבעות מראש והן מדידות. המדדים מוגדרים כבר בתחילת התהליך.

המתאמן לומד לזהות את הכוחות הבולמים אותו והמונעים ממנו להשיג את מטרותיו. כל עוד הם עומדים בדרכו, הם מקשים עליו להתקדם במסלול חיים חדש, שבחר לעצמו מתוך ביטחון ואמונה בעצמו.

כמו כן, הוא מתאמן על השימוש בכוחות וביכולות המחזקים והמקדמים שבתוכו במטרה לשדרג את חייו.

תהליך האימון האישי מתאים למתבגרים ולבוגרים כאחד וצעירים רבים מסתייעים בו לצורך שינוי ושיפור מערכות יחסים עם עצמם ועם הסביבה ולצורך הגדרת מטרות ויעדים בחיים וסלילת דרך מהירה להשגתן.

אני מאמין שכל אדם זכאי לחיות חיים טובים ומאושרים, להגשים ולממש את עצמו, ולהשיג בהצלחה את מטרותיו ויעדיו.

החזון המקצועי שלי

כמאמן משפחתי זוגי ואישי, אני מתחייב להתפנות ולהיות לעזר לכל אדם שיפנה אלי, להקשיב לו מתוך כבוד קבלה ואמפטיה רבה, במטרה לעודד אותו, לתמוך בו, להבין אותו ולתרום לו מהידע ומהניסיון המקצועי ומחכמת החיים שלי, כדי לסייע לו להשיג את מטרותיו.

ברצוני לסייע לאדם להכיר ולהבין טוב יותר את עצמו ואת הסובבים אותו, להאיר לעיניו אפשרויות חדשות שקיימות עבורו ולחזק בו את הביטחון ואת האמונה בעצמו וביקום. כך יצליח לזהות את כוחותיו הפנימיים ובעזרתם להביא לשינוי ולחולל מפנה בחייו ולשפר את איכות היחסים שלו עם עצמו ועם הסובבים אותו.

מטרתי היא לעזור לאדם להגיע למיצוי ולהגשמה עצמית בחייו, תוך לקיחת אחריות ומחייבות על חייו. כך יתאפשר לו להשיג את מטרותיו ולחוות סיפוק אישי רב יותר בחייו בכל המישורים המשפחתי, החברתי והמקצועי.

כך תגבר מנת אושרם של אותם אנשים שיפנו אלי וסך אושרה של החברה האנושית.

גדי רוזן

מאמן משפחתי זוגי ואישי

מדריך הורים ומנחה קבוצות הורים במכון אדלר

מרצה אורח ומנחה סדנאות בתחום המשפחה ?תקשורת יחסים ותפקוד

בהורות וזוגיות ושינויים בחיים

מלמד אימון במרכז גומא וסופרוויזר למאמנים

www.familycenter.co.il

גדי רוזן

מאמן משפחתי זוגי ואישי

מדריך הורים ומנחה קבוצות הורים בכיר במכון אדלר

מרצה ומנחה סדנאות בתחום המשפחה

bayit@netvision.net.il

http://www.familycenter.co.il


מקור המאמר:http://www.articles.co.il/article.php?id=14564 articles.co.il

0תגובות

עכשיו בSHOP נהנים

אפיון ועיצוב אתרים
סירטון (1).jpg
מיתןג.jpg

במערכת נהנים מקשיבים לגולשים  
 מענה אנושי
ימים א-ה בין השעות 9:00-14:00 

*8497
או 
שלחו אלינו את הטופס

  

כל הזכויות שמורות ©